NT AC market Saudy-www-0Там, де колись була пустеля, з'явиться те, що уряд Саудівської Аравії називає економічними центрами. Згідно з прогнозами Британської дослідної організації BSRIA, ці центри потребуватимуть чимало обладнання для кондиціонування повітря.

У Саудівській Аравії відчувається вплив кризи, як і в країнах Європи, але її будівельна галузь тримається на плаву. Незважаючи на економічний спад, ринок кліматичного обладнання у Саудівській Аравії є дуже перспективним завдяки спекотному клімату, високому рівню доходів на душу населення та швидкому зростанню кількості населення.
Незважаючи на регіональні відмінності, кондиціонери є необхідними і встановлюються майже в усіх будівлях по всій країні. Центральний регіон (район Ер-Ріяд) посідає перше місце у продажах кондиціонерів – 35%, друге місце займає західний регіон (узбережжя Червоного моря), обсяг продажів у якому становить 25%. Ще 15% загального обсягу продажу припадають на схід країни (узбережжя Перської затоки), а останні 25% поділені між іншими регіонами країни. Великий обсяг продажів гвинтових чилерів середнього та великого розміру спричинений зростанням кількості проектів, що фінансуються владою, тоді як приватне фінансування проектів скоротилося під час економічної кризи. Якщо економічна криза триватиме і надалі й ціна на нафту залишиться на теперішньому рівні, ймовірніше за все, урядове фінансування теж скоротиться. 
Отже, що ж найкраще продається у Саудівській Аравії?

 

Пристрої для оброблення повітря

 

За останні декілька років великі будівельні проекти відігравали головну роль у розвитку ринку обладнання для оброблення повітря.
З метою створення футуристичних економічних центрів, великих університетів, сучасних лікарень і торговельних центрів влада Саудівської Аравії розробила певні положення щодо вентиляційного обладнання. З цієї причини ринок обладнання для оброблення повітря буде зростати у наступні десятиріччя. Для кондиціонування великих обсягів повітря, що його потребують сучасні будівлі, переважно використовуються пристрої середніх та великих розмірів. Згідно з оцінками, моделі кондиціонерів із функцією рекуперації тепла становили 15% від загального обсягу ринку кондиціонерів у 2008 році. Головною причиною просування цієї продукції є місцеве законодавство. Наприклад, у місті Медина влада вимагає, щоб відпрацьоване повітря проходило через рекуператор. Нещодавно перед архітекторами та головними підрядниками було поставлене завдання переобладнати фен-койли для їх застосування у нових сферах, що у свою чергу спричинить розвиток цього ринку у майбутньому. Британська дослідна організація BSRIA вважає, що зростання ринку фен-койлів приведе до збільшення ринку чилерів (особливо гвинтових). Однак завдяки підвищенню холодопродуктивності пристроїв середнього класу ринок фен-койлів зростатиме інтенсивніше за ринок чилерів.

 

Чилери

 

Великі будівельні проекти потребують чилерів середніх та великих розмірів. Сегмент гвинтових чилерів є одним із найважливіших на ринку, він охоплює більше половини його загального обсягу. Відцентрові чилери зазвичай мають потужність від 1750 кВт, для зростання саме цього сегменту є найбільші можливості. BSRIA визначила, що їх частка у загальному обсязі ринку чилерів дорівнюватиме 40% через 3–4 роки.
Незважаючи на те, що поршневі чилери все ще використовуються, їх частка на ринку скорочується. Спіральні чилери здебільшого просуває компанія Carrier, яка пропонує новітнє обладнання цього типу. Абсорбційні чилери не дуже популярні у Саудівській Аравії з причини їх високої вартості. BSRIA вважає, що вартість цих чилерів втричі перевищує вартість будь-якої подібної продукції іншого типу. Цікаво відзначити, що, незважаючи на вповільнення впровадження регіонального проекту Саудівської Аравії щодо створення систем безпосереднього охолодження, є багато інших проектів, під час реалізації яких планується використання цих систем. Королівський університет Саудівської Аравії у Ер-Ріяді, Жіночий університет у Ер-Ріяді, економічний район імені короля Абдулли та багато інших об'єктів збільшать попит на пристрої безпосереднього охолодження впродовж декількох наступних років. Великі (7 МВт) відцентрові чилери будуть використовуватись у регіональній охолоджувальній системі.

NT AC market Saudy-www-1 

Напівпромислові та промислові кондиціонери

 

Упродовж декількох останніх років у Саудівській Аравії збільшились обсяги продажів напівпромислових та промислових кондиціонерів усіх видів і різної потужності. Однак нестача приватних інвестицій у житловий сектор гальмувала це зростання, яке переважно залежить від спорудження нових будинків.
Планується, що ринок мультиспліт-систем буде зростати попри його теперішній низький рівень розвитку. Коли кількість продукції на ринку сягне кількох тисяч, він за рівнем зростання почне стрімко наздоганяти ринок чилерів.
В усіх країнах Близького Сходу починають з'являтися VRF-системи. Передбачається, що ринок цієї продукції сягне найвищих показників серед усіх типів обладнання для кондиціонування повітря у країні. До 2008 року тільки компанія Daikin була присутня на цьому ринку, але зараз компанія LG почала впроваджувати свої VRF-системи. Інші конкуренти на цьому ринку, вірогідно, будуть діяти так само.
З огляду на те що бум у секторі телекомунікацій припинився кілька років тому і кількість приватних інвестицій скоротилася у другій половині 2008 року, BSRIA очікує, що зростання ринку прецизійних систем буде помірним у найближчі кілька років. Ринок буде розподілено між малими пристроями, що призначені для малих телекомунікаційних систем, та великими пристроями, що використовуються, приміром, у серверних.
VRF-пристрої дуже поширені у комерційному секторі (переважно у готелях та офісних комплексах), хоча невеликий відсоток продажів є і в житловому секторі, де заможні власники бажають мати високотехнологічні пристрої.

 

Холодоагенти

 

Незважаючи на те що уряд Саудівської Аравії ратифікував Монреальський протокол, гідрохлорфторвуглеці не були вилучені. Процесом усунення гідрохлорфторвуглеців буде керувати Організація зі стандартизації Саудівської Аравії (SASO). Однак оскільки місцеві учасники ринку неспроможні швидко пристосовуватися до нових вимог, розроблення законодавства було призупинено.
Усі напівпромислові та промислові кондиціонери (крім VRF-систем, у яких використовується R410A), що продаються у Саудівській Аравії, містять холодоагент R22. З іншого боку, у значній кількості чилерів застосовується R134a. Світова промисловість поступово замінює R22 на R410A, і цей холодоагент найближчим часом домінуватиме.
BSRIA вважає, що впродовж наступних трьох-чотирьох років відбудеться перехід до використання холодоагенту R410A у канальних спліт-системах, тому що місцевий ринок залежить від імпорту.

 

За матеріалами BSRIA