Conds-wwwЄвропейське бюро статистики (EMI) на підставі відомостей, що їх надали галузеві виробники про продажі обладнання для опалювання, вентиляції, кондиціонування повітря та охолодження на ринках країн Європи та Близького Сходу, опублікувало результати аналізу цих даних за 2010 рік. У статті ви знайдете короткий витяг із цього звіту.

 

Пристрої для кондиціонування повітря

 

Загальна вартість пристроїв для кондиціонування повітря на ринках країн Європи та Близького Сходу становила приблизно 1,5 млрд євро ($2 млрд) у 2009 році (близько 50% проданих установок -- пристрої повітропродуктивністю менше 5000 м3/год). Дещо менше половини загального ринку цього регіону становлять ринки Німеччини, країн Близького Сходу та Скандинавії, майже чверть -- Франції, Росії та Великобританії. Тож результати 2010 року майже на рівні попереднього або дещо покращилися (приблизно на 2%).
У країнах, які долають кризу, таких як Іспанія та Португалія, продовжується зростання ринку; у порівнянні з попереднім роком у 2010-му його темпи майже подвоїлися. Скандинавські країни, що є як виробниками, так і головними споживачами (які найбільше постраждали внаслідок кризи 2009 року), у 2010-му досягли лише незначного поліпшення. Особливою є ситуація в Росії, де продажі у 2009 році зменшилися на третину, проте у 2010 році їх обсяг зріс більше ніж на 20%. Тогорічна спека улітку, як і пожежі, що вразили російську столицю, сприяли, однак, поліпшенню ситуації на ринку.

 

Фен-койли

 

У 2009 році на ринку фен-койлів продано понад 1,8 млн одиниць, 80% з яких -- двотрубні установки. Продажі традиційно були найбільшими в Італії, також їх обсяги були значними на Близькому Сході. Сукупні обсяги продажів на цих двох ринках становили понад 50% від загальних. Франція є третім найбільшим ринком за обсягом реалізованої продукції, що становить трохи менше десятої частини загального обсягу. Криза 2009 року не оминула ринок жодної країни в цьому секторі, загальні рівні продажів знизилися приблизно на 20%, у 2010-му суттєвого поліпшення не настало. Росія продемонструвала у 2010 році приріст приблизно на 10%.

 

Holod 2 2011 EuHvac-2-www
Ринок пристроїв кондиціонування повітря

 

Руф-топи

 

У 2009 році було продано приблизно 43 200 руф-топів, понад третина з яких -- прилади потужністю від 29 до 72 кВт і 20% -- потужністю вище 72 кВт. Руф-топи, що працюють на газі, становлять лише 13% проданих, а реверсивне обладнання -- 22%. З точки зору продажів найбільш значущий регіон на ринку -- безумовно Близький Схід з обсягом, втричі більшим, ніж у Європі, де основними споживачами є Франція, країни Піренейського півострова та Великобританія, ринки яких разом становлять три чверті загальноєвропейського ринку. Криза також сильно зачепила цей сектор, спричинивши зниження рівня продажів приблизно на 20% у 2009 році. Ця тенденція утримувалася на Близькому Сході у 2010 році, хоча прояви були менш інтенсивні. Тим часом у Європі не відбулося відновлення ринку, а зростання становило близько 5%.
Італія і Туреччина є основними ринками, де приріст подвоївся у 2010 році. Подібне стосується й Іспанії, що йде тим самим шляхом, однак дещо повільніше. У Великобританії у 2010 році також відбувся приріст, у той час як у Франції відзначалася стагнація ринку.

 

Ситуація в Україні

За оцінками фахівців компанії «Ліконд», 2010 рік для українського кондиціонерного ринку був більш успішніший, ніж попередній. На початку року ціни на обладнання мали тенденцію до зниження. Проте вже з середини 2010 року падіння продажів припинилося і на ринку почалася стабілізація. Це було прямо пов'язано зі спекотною погодою у другій половині літа, що дало можливість операторам ринку збільшити продажі побутових кондиціонерів приблизно на 15% і розпродати затоварені склади. До кінця 2010 року обсяг продажів кондиціонерів на українському ринку становив 130-150 тис. одиниць техніки (якщо брати од уваги зовнішні блоки), а ціни підвищилися на 5-10%.
В цілому ситуація щодо різних ТМ і груп обладнання відрізняється. Традиційно обсяги продажів побутових спліт-систем більше за інші групи залежать від погоди і платоспроможності населення. Тоді як продажі промислових і напівпромислових кондиціонерів, складних високотехнологічних систем не залежать від сезонності: тут більше відчувається вплив загальної економічної ситуації та інвестиційного клімату в країні, а також ситуації на ринку будівництва і нерухомості. Обладнання класу преміум, призначене для оснащення приватних квартир і котеджів, було схильне до кризових явищ найменшою мірою порівняно з іншими групами кондіционерів. Фахівці також відзначають, що найбільше від кризи постраждав так званий середній сегмент, тоді як дешеві кондиціонери і обладнання класу преміум все ж таки знаходили свого споживача.
Якщо зробити підсумок в Україні за попередні роки, то можна навести приблизно такі цифри: у 2008 році було встановлено 394 300 спліт-систем побутової та напівпромислової серій (RAC+PAC), у 2009-му --121 500 і у 2010-му -- 130 000; продано фенкойлів: 26 000 -- у 2008 році, 16 000 -- у 2009-му і 13 600 -- у 2010-му; реалізовано чилерів потужністю понад 17,5 кВт та руфтопів: 3000 -- у 2008 році, 900 -- у 2009-му і 650 -- у 2010-му; встановлено VRF-систем: 2400 -- у 2008 році, 1200 -- у 2009-му і 1440 -- у 2010-му.
В той же час за підсумками 2010 року можна констатувати деяке фактичне скорочення кількості компаній, зайнятих у кондіционерному бізнесі. Основна ж маса операторів ринку продовжує адаптуватися до нових економічних умов. Компанії застосовують різні способи зниження витратної частини свого бюджету. Великі компанії-постачальники традиційно ведуть діалог про зменшення закупівельної ціни на обладнання, зміну термінів і умов постачань. Багато кондиціонерних компаній зайнялися суміжними видами діяльності -- опалюванням і вентиляцією, які менше постраждали від кризи.
За оцінками фахівців «Ліконд», у 2011 році почнеться зростання українського кондіционерного ринку. Головним чинником його розвитку має стати поліпшення загальної економічної ситуації в країні та активізація на будівельному ринку. Чинник погоди буде визначальним головним чином для побутових спліт-систем, продажі яких і раніше відрізнялися вираженою сезонністю.
Оскільки промисловому кондиціонерному обладнанню знадобиться більше часу для відновлення, то ринок найближчим часом підживлятиме побутовий сегмент. В той же час хороші шанси на швидкі темпи відновлення зростання обсягу продажів мають мультизональні системи.

 

Чилери

 

У 2009 році на ринку чилерів у Європі та на Близькому Сході продано приблизно 110 000 установок. Основну частку ринку невеликих установок потужністю менше 50 кВт займають Італія та Франція (понад 50 000 проданих установок). Найбільшу частку ринку установок потужністю вище 50 кВт займають також Франція та Італія, за ними йдуть Німеччина, Іспанія та країни Близького Сходу (загальна кількість установок -- 12 000). Провідні позиції на ринку установок великої потужності (вище 700 кВт) посідають Туреччина, Великобританія, Бенілюкс та Росія, які представляють третину європейського ринку (загальна кількість обладнання 2700 одиниць). Водночас на Близькому Сході було продано майже 2000 установок у цьому сегменті ринку.
За типом установок продажі склалися таким чином: водо-водяні -- чверть, три чверті -- повітряно-водяні, переважно неканальні.
Приріст у 2010 році був стриманим, якщо взагалі не нульовим. Країнами, у яких відбувся невеличкий приріст, близький до 5%, були Польща, Португалія, Росія та, меншою мірою, Німеччина. Греція, з іншого боку, є країною, яка відстала, рівень продажів у ній трохи нижчий за показники 2009 року.

 

За матеріалами Європейського бюро статистики