Auto R1234yf-wwwЗараз, коли у Європі лунають гучні протести автовиробників проти використання у автомобільних кондиціонерах HFO-1234yf, «Нова техніка» пропонує згадати недавні події і зважити всі «за» і «проти».

 

Під час конференції Torіno MAC, що наприкінці 2009 року проходила в італійському місті Турін, виробники хімічної промисловості представили останні на той час результати досліджень холодоагенту нового покоління HFO-1234yf. Однак замість того щоб розсіяти сумніви спільноти, особливо щодо продуктів розпаду цього холодоагенту, наведені факти породили ще більше надзвичайно серйозних питань, зокрема щодо виділення HF (фтористоводневої /плавикової кислоти) і TFA (трифтороцтової кислоти), які можуть спричиняти ще більший ризик для людей і клімату, ніж здавалося раніше.
У своїй презентації на Третій європейській конференції, присвяченій автомобільним системам кондиціонування повітря, що відбулася 26 листопада 2009 року, компанія DuPont повідомила учасникам останні результати, які стосуються екологічних властивостей гідрофлуороолефіну – HFO-1234yf – речовини останнього покоління холодоагентів, які запропоновано як альтернативу для майбутніх автомобільних систем кондиціонування повітря (Mobile Air Conditioning – MAC). DuPont заявила, що після одинадцяти днів перебування в атмосфері внаслідок окислення HFO-1234yf перетворюється на TFA (трифтороцтову кислоту), що, як наголошують у компанії, не є серйозною загрозою для довкілля і здоров'я людей. Це підтверджують дослідження, які провела компанія.

 

Короткий строк життя – довготривалий вплив

 

Чітке підтвердження того, що HFO перетворюється на TFA усього лише через одинадцять днів перебування в атмосфері, однак, стурбувало вчених і промисловців, оскільки стали відомі нові донині невідомі стани цієї стабільної й важкопаркої кислоти. Якщо використовуваний сьогодні R134a має високий коефіцієнт глобального потепління, то 1234yf вивільнятиме в атмосферу в чотири-п'ять разів більше TFA, ніж її є тепер. З огляду на це й беручи до уваги коротке атмосферне життя HFO до розпаду, оголошене розсіювання TFA по всій земній кулі, а отже поширення потенційно шкідливого ефекту від цього холодоагенту, як попереджають учені, може поставити під серйозний сумнів доцільність використання 1234yf. З іншого боку, короткий проміжок часу розпаду 1234yf недостатній для того, щоб забезпечити ефективне видалення TFA з місць скупчення людей. Як наслідок TFA може залишитися в нижніх шарах атмосфери біля міст і в результаті опадів спричиняти так званий «гербіцидний ефект», здатний непрогнозовано впливати на рослини та інші організми.
Так ще у 2008 році Швейцарське агентство навколишнього середовища попередило про вплив сильної органічної кислоти TFA на флору і фауну і зауважило, що екологічно-токсикологічний потенціал цієї кислоти вивчений ще недостатньо. До того ж, хоча тривалість життя самого гідрофлуороолефіну становить лише кілька днів, продукт його розпаду – TFA – довготривалий. Тобто TFA буде накопичуватися в океанах і залишатиметься там у стабільній формі протягом дуже довгого, дотепер невідомо наскільки саме, проміжку часу. Отже, вплив на морську флору й фауну, а також додаткове окислювання води океанів може мати дуже погані наслідки з біологічної точки зору, а також недобре впливати на клімат, оскільки океани будуть нездатні ефективно поглинати антропогенний вуглекислий газ з атмосфери.

 

Torino MAC-vrez-wwwTFA – не природний компонент

 

Аргумент, який висунули прихильники HFO-1234yf, що TFA – природна складова прісної води, вчені піддають великому сумніву, які вказують на те, що крижані серцевини прісної води Гренландії не містять жодних слідів концентрованої кислоти. Ствердження прихильників 1234yf, що наявність TFA у морській воді має природне походження, також ще повністю не досліджене, беручи до уваги те, що всі фторовмісні продукти було вироблено протягом минулого сторіччя. Наявність концентрації TFA «непоясненого» походження у прісноводних організмах, беззахисних перед діями людини, також нічого не доводить, адже це може бути не природним фактором, а наслідками індустріалізації. У 2001 році канадські вчені виявили скупчення TFA у водах, які не мають виходу до моря, та у високогірному тумані Німеччини, що зумовило дискусію щодо виникнення нових проблем з причини можливого впливу TFA на ліси. Невідомо також, які ж саме атмосферні процеси приводять безпосередньо до саморозпаду TFA.

 

 

 

Здоров'я персоналу під загрозою

 

HF (плавикова кислота) – інший продукт розпаду HFO, також шкідливий для навколишнього середовища і здоров'я. Це підтвердило Швейцарське агентство навколишнього середовища. Однак факт того, що безпека людей, які перебувають у прямому і постійному контакті з HFO, під серйозною загрозою, здається, був повністю проігнорований у довготривалих дебатах. Оскільки контакт із HFC призводить до серйозних загроз для здоров'я, від важкого кашлю до летальних випадків за високої концентрації, легалізація використання HFO-1234yf піддасть інженерів і обслуговий персонал ще більшому ризику. Тож декотрі представники провідних виробників холодильної та кліматичної техніки ще кілька років тому називали поточний розвиток і очікуване прийняття іншого покоління HFC, маючи на увазі також і HFO-1234yf, великою експериментальною грою, у якій люди можуть стати «піддослідними кроликами» хімічної промисловості.

 

Небезпечність HFO-1234yf підтверджено у Німеччині

 

Тести, зроблені та зняті ще у 2009 році на відео у німецькому Федеральному інституті дослідження матеріалів і тестування (ВАМ), також підтверджують токсичність HFO-1234yf. Відео, яке можна побачити на сайті www.r744.com, було представлене під час Франкфуртського автосалону.
Torino MAC-1-wwwЯк найбільш переконливий доказ того, наскільки небезпечним може бути 1234yf для пасажирів і рятувального персоналу під час нещасного випадку внаслідок лобового зіткнення, німецька екологічна група Deutsche Umwelthіlfe (DUH) представила тест, який було проведено 26 серпня 2009 року. Відео зі стандартним автомобілем «Фольксваген Гольф», на якому моделювався нещасний випадок з ушкодженою системою кондиціонування повітря під час нормального водіння в місті, яке було показане громадськості вперше, засвідчило утворення дуже отруйного водневого фториду (HF). Тести, які провів ВАМ, підтвердили, що горіння HFO збільшує концентрацію HF у відсіку двигуна до понад 90 ppm. Для порівняння: за умови концентрації HF вище 4 ppm пожежникам вже потрібне спеціальне обладнання. Отже, горіння HFO призводить не тільки до значної корозії скляних вікон, але й зумовлює виникнення небезпечних концентрацій хімікату для життя людей.
DUH раніше показала фахівцям ще одне подібне відео. На ньому були представлені аналогічні результати тестів, проте виробники автомобілів і хімічні компанії відхилили їх як упереджені й такі, що не відповідають дійсності. Однак нові тести проводив і контролював офіційний орган у Німеччині – Федеральний інститут дослідження матеріалів і тестування (ВАМ), який підтвердив, що в автомобільній системі зі стандартним заправленням холодоагенту (900 г) міра ризику для людей буде непередбачувана.

 

Фтор: найгірший кліматичний холодоагент

 

Нещодавно опубліковане дослідження, яке провели NASA й інші провідні університети, підтвердило, що фтор, який міститься у F-газах, а отже і в HFO-1234yf останнього покоління, затримує радіацію в атмосфері. Це властивість, яка з причини потенціалу глобального потепління і робить фторовмісні гази парниковими.
У дослідженні також попереджається про сильний сукупний вплив деяких хімікатів, які не будуть розкладатися в атмосфері протягом тисяч років.

 

Токсичність, витрати, ефективність викликають питання

 

Енергоефективність дозволеного сьогодні до використання у Європі згідно Директиви ЕU MAC холодоагента HFO-1234yf є на 10-15% нижчою, а вартість – набагато вищою, ніж у «старого» R134a. Невирішеною проблемою залишається і займистість HFO-1234yf, що робить його несумісним з електричними компресорами високої напруги й електричними автомобілями.
Коментарі, які пролунали після конференції в Туріні у 2009 році й думки які висловлюються сьогодні, свідчать, що інженери й постачальники хотіли б продовжити роботу з R744 (CO2) як холодоагентом майбутнього, оскільки вони чітко бачать його потенціал і знають, як із ним поводитися. А недавні події у Німеччині і Франції свідчать про те, що стає все більш і більш зрозуміло, що HFO, скоріш за все, не стане новим глобальним порятунком для автомобільної промисловості просто через його вартість, а також проблеми безпеки й ризики, пов'язані із цим холодоагентом.

 

За матеріалами www.r744.com та www.youtube.com