Finance-Rez 0-wwwПолітика стимулювання відмови від ГФВ на користь природних холодоагентів за допомогою оподаткування сьогодні поширена, як мінімум, у 10 країнах Євросоюзу.

 

Яким же чином у країнах ЄС здійснюється фінансове стимулювання переходу на природні холодоагенти та відмови від виробництва та застосування гідрофторвуглеців (ГФВ)?

В даний час, наприклад, в Іспанії, Норвегії, Данії та Словенії діє податок на ГФВ, у Бельгії (в регіоні Фландрія), Німеччини, Австрії та Швейцарії виділяються субсидії на придбання екологічного та енергоефективного кліматичного обладнання.

У Великобританії та Нідерландах використання природних холодоагентів заохочується шляхом надання податкових пільг. Ще, щонайменше, у трьох країнах ЄС подібні методи перебувають у стадії розгляду та затвердження.

 

Іспанія

 

Податок на ГФВ з потенціалом глобального потепління (GWP), що перевищує 150, діє в Іспанії з 2014 року. Ставка податку на новий холодоагент на 15% вища, ніж на вживаний (вторинно перероблений). При цьому за першу заправку нового обладнання він не стягується. До 2016 року ставка зросте приблизно у три рази. Так, зараз кожен кілограм холодоагента R134a оподатковується за ставкою у 8,58 євро, в 2016 ця сума становитиме вже 26 євро.

 

Великобританія

 

В даний час, у Великобританії не обкладаються податком на прибуток кошти, витрачені на придбання, транспортування і монтаж теплових насосів для нагріву води, що використовують в якості холодоагенту діоксид вуглецю.
Таким чином, при інвестуванні 10 тис. євро в водонагрівач та ставкою податку на прибуток у 25% компанія заощадить 2,5 тис. євро (25%×10000).
При покупці ж традиційного водонагрівача підприємець може скоротити податкову базу лише на 18% від капітальних витрат на обладнання. Тобто, в нашому випадку, купивши водонагрівач не на CO2, заощадити вийшло б тільки 25%×10000×18%=450 євро.

 

Німеччина

 

З початку 2014 року в Німеччині виділяються субсидії на придбання холодильних систем потужністю від 5 до 150 кВт, кондиціонерів повітря від 10 до 150 кВт, адсорбційних систем холодильної потужністю від 5 до 500 кВт, що використовують надлишкове тепло або тепло ТЕЦ.
Базова субсидія покриває до 20% від капітальних витрат, але не більше 100 тис. євро. Частка інвестицій, що відшкодовуються підприємцю, залежить від багатьох факторів. Найбільша субсидія надається при переводі існуючих холодильних систем на негалогенвуглецеві холодоагенти.
У разі встановлення теплових насосів на природних холодоагентах, що використовують дармове тепло для забезпечення потрібної температури виробничого процесу або опалення приміщень, можна отримати додатковий грант, що покриває 25% капітальних витрат (але не більше 50 тис. євро). Розмір комбінованого гранту, що поєднує базову та додаткову субсидії, – до 100 тис. євро.

 

Висновок

 

Оподаткування – лише один з багатьох шляхів, що використовуються у світі для скорочення споживання ГФВ. Так, в Євросоюзі, крім перерахованих фіскальних заходів, вводиться у дію Регламент щодо фторовмісних газів, що передбачає заходи з виведення ГФВ з обороту та стимулювання поширення природних холодоагентів шляхом підготовки відповідних фахівців. Законодавчі обмеження обсягів споживання ГФВ у даний час вводять також в Японії, США і Канаді. Також в Австралії та Новій Зеландії виробництво, імпорт та застосування ГФВ обкладаються митом.

 

Матеріал підготовлений на основі виступу Олександри Марату, компанія shecco, на саміті ATMOsphere Asia 2014
Переклад на рос.: проект ЮНІДО/ГЕФ