Ekotez Janda-www4Пропонуємо інтерв'ю з Франтишеком Яндою, генеральним менеджером фірми Ekotez Ltd., у якому він розповідає про досвід Чехії в реалізації положень Монреальського протоколу.

 

- Пане Яндо, що привело вас в Україну?

 

- З Валерієм Возним я познайомився ще в 1994 році під час міжнародної конференції у Словаччині, і з цього часу починається наша спільна робота. Крок за кроком. Причому це не тільки робота на території України. Ми також працюємо в Росії, Білорусі, Казахстані й інших країнах. З 1996 року ми (Ekotez Ltd.) почали співпрацювати з фірмою "Інга".

 

- Як законодавчо реалізується Монреальський протокол у Чехії? Які державні програми реалізації положень Монреальського протоколу існують у Чехії?

 

- Питаннями охорони озонового шару ми почали займатися ще в 1987 році. Думаю, ми були першими в Європі, хто зайнявся цим питанням. Тоді були розроблені спеціальні прилади для відкачування холодоагентів. В 1988 році ми вже почали експортувати прилади у ФРН.
У 1990 році фірма Ekotez Ltd. і Чеська спілка холодильщиків почали розробляти законодавчу базу із захисту озонового шару Землі. У 1992 році ми вже пропонували нашим депутатам проекти змін до раніше прийнятих законів.
Ми знали, які зміни у законодавстві були прийняті у Західній Європі. У Німеччині, наприклад, Закон про охорону озонового шару Землі чітко виконується. Це стало для них звичним. Зважаючи на це, ми задавалися питанням: чи буде так само добре працювати ця схема у Чехії?
Наше законодавство також відповідає міжнародним вимогам, адже ми підписали Монреальський протокол.
Але в Чехії на додаток до закону ми розробили, з урахуванням місцевих особливостей, економічний механізм. По суті, цей механізм і є державною підтримкою. У проекті закону ми запропонували ввести додатковий податок, що підвищує вартість озоноруйнівних холодоагентів. Тоді, у 1992 році, вартість 1 кг R12 у нас складала близько 26 чеських крон ($1). Ми пропонували підвищити вартість з урахуванням податку на $2.
Нашим депутатам ця ідея сподобалася. І вже в першому Законі про охорону озонового шару Землі, прийнятому в Чехії в 1993 році, вартість 1 кг R12 з урахуванням податку на CFC-холодоагенти ($4) була збільшена з 1 січня 1994 року до $5. Також було заборонене ввезення у країну CFC-холодоагентів.
Кошти, отримані в результаті введення податку, надходять у фонд Міністерства охорони навколишнього середовища і використовуються тільки для фінансування проектів з охорони озонового шару Землі. За ці гроші, наприклад, був побудований завод з утилізації побутових холодильників.
У 1995 році був прийнятий другий Закон про охорону озонового шару Землі, і з 1 січня 1996 року була введена заборона на виготовлення, експорт й імпорт CFC-холодоагентів, а з 1 січня 2015 року -- на HCFC-холодоагенти. Податок на CFC- і HCFC-холодоагенти був збільшений з 1 січня 1996 року до $8.
У 2002 році був прийнятий новий Закон про охорону атмосфери, що набрав чинності з 1 червня 2002 року. Податок на HCFC-холодоагенти був збільшений з 1 червня 2002 року до $16. Була введена заборона на продаж CFC-холодоагентів, і термін імпорту HCFC-холодоагентів був обмежений 1 січня 2010 року. 
Ми виконали велику роботу з розповсюдження інформації, і в Чехії діє економічна модель. І, слід сказати, доволі успішно. Наприклад, нам дзвонить замовник і говорить, що в нього в установці є 50 кг холодоагенту R12, і якщо наша машина через 10 хвилин не виїжджає, то там уже стоїть машина іншої сервісної фірми й відкачує цей холодоагент. Так відбувається тому, що це гарна можливість заробити гроші. Зрозуміло, що для виконання цих робіт потрібне спеціальне обладнання. Для використаного холодоагенту в нас є спеціальні балони фіолетового кольору. Холодильщики у Чехії так домовилися між собою. Завдяки фіолетовому кольору вилучений холодоагент ні з чим не можна переплутати. У Чехії в 2005 році використовувалося близько 4 тис. балонів для вилученого холодоагенту. І найголовніше питання: що робити з вилученим холодоагентом? Насамперед ми робимо аналіз на хроматографі, після чого стає зрозуміло, що робити далі. Якщо це суміш холодоагентів, то вже нічого не можна зробити -- тільки утилізувати. За утилізацію також платяться гроші. Утилізацією займається фірма, що має спеціальну ліцензію. Якщо ж холодоагент підлягає очищенню, то ми чи викуповуємо у замовника холодоагент для його очищення і наступного продажу, чи очищаємо за гроші. Для цього замовнику, наприклад, не обов'язково їхати в Прагу, у нас по всій Чехії організована мережа приймальних пунктів. Звичайно протягом двох тижнів замовник одержує результати аналізів і приймає рішення, що робити зі зданим холодоагентом.

 

- Яким чином зміна екологічного законодавства вплинула на чеські підприємства, що працюють у холодильному бізнесі? Коли відбулися основні зміни?

 

- Чеські підприємства були поінформовані приблизно за півроку до набрання законом чинності. Що ж вони робили? Закуповували R12 і робили запаси. Після набрання законом чинності вони добре на цьому заробили. Але головне інше, усі стали розуміти, що холодоагент -- це гроші. При виконанні сервісних робіт холодоагент стали збирати для повторного використання чи утилізації. Люди стали на цьому заробляти.
Великий вплив на формування суспільної свідомості мала й екологічна пропаганда. Також ми почали проводити на регулярній основі добровільне екологічне навчання для сервісних фірм і приватних фахівців із видачею спеціальної "зеленої" картки.

 

- Які вимоги висуваються сьогодні в Чехії до підприємств, що виконують роботи із сервісу холодильного обладнання, тобто обладнання, яке працює з холодоагентами? Цим бізнесом може займатися будь-яка фірма чи необхідна атестація і сертифікація?

 

- У нас відповідно до законодавства холодильні установки, у які заправлено 3 кг і більше озоноруйнівного холодоагенту, повинні проходити перевірку щороку. До цих робіт допускаються тільки сертифіковані фахівці. Ведеться спеціальна звітність по операціях з озоноруйнівними холодоагентами: скільки зібрано холодоагенту, скільки утилізовано. Це все реєструється. У випадку аварій проводяться розслідування. Законодавство досить суворе. Порушники платять великі штрафи.

 

- Як ведеться екологічне навчання фахівців, котрі працюють із холодоагентами?

 

- Як я вже говорив, у нас у Чехії проводиться тільки добровільна атестація. Чеська спілка холодильщиків проводить екологічне навчання фахівців два рази на рік. Спеціальна "зелена" картка, що видається тим, хто завершив навчання, діє три роки. За цей час з'являються нові технології і речовини, значить, через три роки необхідно знову пройти навчання. Втім, якщо фахівець займається тільки озонобезпечними холодоагентами, то подібний сертифікат йому не потрібен. Але на практиці ніколи заздалегідь не знаєш, із якими холодоагентами доведеться працювати. До того ж фірми надають універсальні послуги.

 

- Як у Чехії будується робота фірм, що виконують сервіс холодильного обладнання, із замовниками?

 

- Замовники нас шукають самі. Фірми, що здійснюють сервісні роботи, одержують гроші за відкачування холодоагентів, за їх очищення або утилізацію. При цьому ми не тільки надаємо послуги з регенерації озоноруйнівних холодоагентів (R12 та ін.), ми очищаємо також холодоагенти R410A, R404, R134a. Нині із цими штучними холодоагентами в нас працюють так само, як і з озоноруйнівними. Їх також відкачують, очищають. Це теж гроші. Що стосується багатокомпонентних холодоагентів і проблеми вибіркового протікання компонентів, то ми не займаємося їх відновленням. У нас вони підлягають утилізації. Це пов'язане з правами компаній-виробників холодоагентів.

 

- Розкажіть, яке холодильне і кліматичне обладнання виробляється в Чехії і яке імпортується?

 

- У нас є кілька фірм, які займаються холодильними камерами, але там уже все нове. Там навіть у складі теплоізоляції немає старих холодоагентів. Виробляємо ми тільки випарники, конденсатори, вентилятори, чилери. Решту імпортуємо. Є також сервісні центри, у яких ремонтують компресори BITZER, BOCK.

 

- Яку продукцію ваша фірма просуває в Україні? Наскільки успішно продається тут ваше обладнання?

 

- В Україну ми постачаємо найновіше обладнання. Правда, нині тут ще немає пристрою для внутрішнього очищення холодильних систем – унікального прилада, який ми розробили у співробітництві з компанією Honeywell. Він працює на екологічно чистому холодоагенті R245fa в автоматичному режимі. Холодильна система очищається, просушується і вакуумується. Після використання приладу система цілком готова до заправлення холодоагентом. Думаю, поява такого приладу значно полегшить обслуговування холодильних систем.

 

- У чому, на вашу думку, полягають основні відмінності ринків холодильної та кліматичної техніки Чехії й України?

 

- Основна відмінність -- законодавство. Наскільки я знаю, в Україні поки що немає таких екологічних законів, які є у Чехії. Тут є фірми, що займаються цими питаннями. Але самого закону немає. Думаю, рано чи пізно він буде прийнятий, адже ви також підписали Монреальський протокол, отже, вам потрібно приймати закон. Поки ж багато чого тут будується на усвідомленні людьми екологічних проблем. Вважаю, що вам також потрібна економічна модель, подібна до нашої.

 

- Які зміни очікують вітчизняні холодильну та кліматичну галузі в майбутньому?

 

- Стосовно холодоагентів визначиться перехід на натуральні, наприклад, CO2. Також останнім часом активно розвиваються термоелектричні системи охолодження. Попереду чимало роботи.

 

Бесіду вів Олександр Полив'яний