rom11Інтерв'ю з директором ДП «ДКТБ ІЄЗ ім. Є.О.Патона НАНУ» Валерієм Романюком.


- НТУУ «Київський політехнічний інститут» та державне підприємство «Дослідне конструкторсько-технологічне бюро ім. Є.О.Патона НАНУ» розробили та впровадили у виробництво технічну установку (економайзер), яка дозволяє збільшити ККД котельні. Валерію Степановичу, представте, будь ласка, нову розробку нашим читачам.


- У результаті спільної роботи науковців було розроблено економайзер, що дозволяє збільшити коефіцієнт корисної дії котельні. А для його створення у нашому КТБ було виготовлено автоматизовану зварювальну установку УД 734 з програмним управлінням для неповного контактного оребрення плоско-овальних труб способом контактного зварювання. Установка не має аналогів за конструкцією та принципом дії, відрізняється низькими енерговитратами та не потребує спеціальних матеріалів для зварювання. Вона дозволяє виготовляти оребрені труби як з вуглецевих, так і з аустенітних сталей. У порівнянні з установкою для виробництва круглих сталевих оребрених труб фірми Thermatool Spiral Fin (США), питомі витрати електроенергії при виробництві плоско-овальних труб з неповним оребренням приблизно у 20 разів менші. Новизна рішення ще й у тому, що саме неповне оребрення зменшує у 2,5 рази аеродинамічний опір у порівнянні з круглими сталевими оребреними трубами.


- Валерію Степановичу, де сьогодні вже працює ваш економайзер, та яким є його економічний ефект?


- Географія впровадження теплообмінних пристроїв на основі плоско-овальних труб з неповним оребренням постійно розширюється: Запоріжжя, Кривий Ріг, Херсон, Біла Церква, Вишневе, Обухів, Івано-Франківськ, Ханти-Мансійський АО Росії. Так, на прикладі котельні у Запоріжжі, після впровадження економайзера з використанням плоско-овальних труб з оребренням, одержана економія газу - 479 тис. кубометрів за один опалювальний сезон, що в грошовому еквіваленті відповідає сумі 1,5 млн грн.


- А яка економія від впровадження економайзера в межах усієї України?


- В Україні приблизно 20 тисяч котлів малої та середньої потужності. Використання даної інновації дасть можливість досягнути економії палива на котлах малої потужності до 3,15 кВт, у грошовому вимірі - близько 450 млн грн на рік, а на котлах середньої потужності від 3 до 20 кВт - близько 512 млн грн на рік.


- Цікаво дізнатися про ціну економайзера.


- Залежно від потужності котельні він коштує від 80 до 300 тисяч гривень. Однак варто підкреслити, економайзер себе окуповує вже протягом одного опалювального сезону. Але ми продовжуємо вдосконалювати як саму установку, так і процес її виготовлення.


Розмову вів Сергій Огін, Укрінформ (м. Київ)