Conf ATK2010 Vstup-wwwУже ввосьме пройшла науково-практична конференція під цією назвою, що її організували журнали «Холод» і «М+Т» спільно з ВГО «АВОК-Україна». За традицією конференція проводилась у рамках щорічної виставки «Аква-Терм Київ-2010», яка по праву вважається однією з найбільших виставок у СНД щодо опалення, кондиціонування, водопостачання і басейнів. Генеральними спонсорами конференції стали офіційний представник GEA HX Segment в Україні -- ТОВ «GEA-Україна» та офіційний представник Systemair в Україні -- компанія «Системейр Актієболаг».

 

Цікаву та повчальну презентацію на тему: «Systemair Topvex. Ефективне рішення завдань вентиляції» провів провідний інженер представництва Systemair в Україні Андрій Мінайлов.
Серед головних завдань вентиляції він виділив такі: заміна відпрацьованого повітря на чисте і свіже для забезпечення його належної якості; створення комфортних умов перебування в приміщенні, за яких повітря є не тільки чистим, а ще й має відповідні температуру, вологість, вміст пилу тощо. Крім того, надзвичайно актуальним питанням сьогодення є зниження енергоспоживання і збереження енергоресурсів.
Створити високоефективну систему вентиляції неможливо без використання функцій теплоутилізації, що дає змогу суттєво скоротити споживання енергії, навантаження на системи опалення і кондиціонування будівель, зберегти велику кількість енергії, а отже -- значні кошти. В ефективній системі вентиляції для якісної та злагодженої роботи всіх елементів необхідне застосування систем автоматики. Виконання всіх цих умов забезпечують повітрообробні агрегати фірми Systemair. Компанія випускає широкий спектр таких агрегатів, починаючи від побутової серії продуктивністю від 100 м3/год. і закінчуючи великими модульними агрегатами продуктивністю 86 тис. м3\год.
Доповідач докладно розповів про модельний ряд компактних агрегатів Topvex середньою продуктивністю до 7 тис. м3/год. Діапазон сфер їх застосування досить широкий, проте в основному ці установки використовують у будівлях та спорудах цивільного призначення (готелях, ресторанах, офісах, магазинах тощо). Ряд моделей Topvex надзвичайно різноманітний: це і підвісні агрегати серії FR, і агрегати з горизонтальним підключенням повітроводів з роторним або пластинчастим теплоутилізатором, і агрегати з вертикальним підключенням повітроводів теж із роторним або пластинчатим теплоутилізатором. До агрегатів Topvex можна приєднати додаткове приладдя, зокрема: водяні та фреонові повітроохолоджувачі, повітряні фільтри, шумопоглиначі, таймери, різноманітні давачі. Також ці агрегати можуть бути об'єднані в одну загальну систему централізованого управління інженерними системами будівлі.
Conf ATK2010 Systemair-wwwПід час другої частини презентації повітрообробних агрегатів Topvex голова представництва Systemair в Україні Георгій Сорокін на конкретному прикладі переконав слухачів, чому доцільно і корисно використовувати установки виробництва Systemair і як ефективність їх роботи виливається у реальну економію коштів. Для проведення аналізу було взято дві повітрообробні установки -- звичайна припливна (прямоточна) система без утилізації тепла зі стандартними двигунами і припливно-витяжна система на основі Topvex FR11. Початкова вартість прямоточного агрегату менша, ніж агрегату з рекуперацією тепла, проте на звичайну припливну систему необхідно додатково встановити витяжну секцію -- вентилятор та регулятор його швидкості, крім того, вартість котельного обладнання для неї набагато більша, оскільки потрібна втричі більша потужність, вищі затрати на проектування і монтаж. У процесі експлуатації в обох системах використовується електричне або водяне нагрівання. За рік роботи на водонагріванні сума витрат системи без утилізації тепла виходить удвічі більшою, ніж системи з рекуперацією тепла; у разі використання електричного нагрівання витрати на опалення першої системи вчетверо більші, ніж системи Topvex.
За перший рік експлуатації це обладнання окупає свою вартість, а саме: сумарні затрати за рік на систему Topvex з водяним нагріванням на 5 тис. євро менші, ніж на прямоточну систему, у разі електричного нагрівання -- на 15 тис. євро менші. Найбільш економічне сьогодні рішення для підігрівання повітря у приміщеннях -- встановлення Topvex FR з водяним нагріванням. Якщо ж немає можливості підвести газ і гріти повітря дешевшим (водяним) теплом, варто використовувати установки з утилізацією тепла, оскільки це вийде набагато дешевше.

 

Юрій Дем'яненко, к. т. н., доцент кафедри кондиціонування повітря ОДАХ розповів про вільне вентилювання як енергоощадне рішення для систем охолодження базових станцій мобільних операторів. В Україні це зазвичай металеві теплоізольовані контейнери, оснащені кондиціонерами типу «спліт» та електричними нагрівачами. Цілодобово впродовж року в контейнері базової станції, згідно з вимогами, слід підтримувати температуру 20 OС. Температурний режим переважно забезпечує кондиціонер. Conf ATK2010 Demyanenko-wwwЄ три нагальні проблеми, що потребують безумовного вирішення на цих об'єктах: 1) робота кондиціонера в режимі охолодження взимку; 2) короткий моторесурс компресора (замість задекларованих виробниками спліт-систем десяти років вони слугують не більше п'яти); 3) значні витрати енергії на роботу кондиціонера.
Для роботи систем цілорічного охолодження велике значення має режим вільного вентилювання, або free cooling. Доповідач проаналізував можливості цього режиму для контейнера із середнім та максимальним тепловим навантаженням, відзначивши позитивний ефект комбінованої системи охолодження базової станції. Базова станція, оснащена кондиціонером і системою вільного охолодження, витрачатиме за рік втричі менше енергії, ніж під час роботи винятково кондиціонера, відповідно, зросте і термін служби кондиціонера.
Ю. Дем'яненко детально розглянув можливість утворення конденсату і дійшов висновку, що умов для випадіння конденсату в контейнері із системою вільного вентилювання немає. Відносна вологість усередині контейнера протягом року змінюється від 43% за середньомісячних параметрів жовтня до 37% у січні, оскільки вологовиділень у контейнері немає.
За кордоном базові станції оснащуються прецизійними кондиціонерами, спроектованими спеціально для забезпечення вільного вентилювання в системах охолодження. Проте їх вартість висока і термін окупності для вітчизняних мобільних операторів перевищує строк служби кондиціонера або дорівнює йому. Це робить закупівлю спеціалізованих кондиціонерів безперспективною. Тому було б доцільно додатково до спліт-систем укомплектувати базові станції блоком припливно-витяжної вентиляції, оскільки спеціальні блоки free cooling для таких об'єктів не випускаються.
Наприкінці доповіді Юрій Дем'яненко зробив такі висновки: оснащення базових станцій додатковою опцією вільного вентилювання дасть змогу втричі зменшити витрати енергії на їх роботу та вдвічі подовжити моторесурс компресорно-конденсаторного агрегату кондиціонера. Для того щоб термін окупності припливно-витяжної вентиляційної установки не перевищував половини строку служби кондиціонера, її вартість має становити близько $1000-1200.

 

З доповіддю «Ефективність роботи комбінованих джерел тепла у процесі експлуатації сучасних опалювальних систем» виступили Олег Зайцев, д. т. н., професор, завідувач кафедри теплогазопостачання та вентиляції Національної академії природоохоронного і курортного будівництва (Сімферополь), віце-президент ВГО «АВОК-Україна», та Олександр Любарець, к. т. н., доцент кафедри теплогазопостачання і вентиляції Київського національного університету будівництва і архітектури, член-кореспондент Академії будівельних наук України.
Conf ATK2010 Lubarets-wwwПершим слово взяв Олександр Любарець. Його доповідь була присвячена презентації книги «Проектування систем водяного опалення» -- посібника для проектувальників, інженерів і студентів технічних вузів, який, зазнавши як мінімум три кардинальні переробки, спричинені стрімким розвитком і зміною нормативної бази в цій галузі, був перевиданий цього року українською мовою. Авторами цього посібника є Олександр Любарець, Олег Зайцев та Віталій Любарець. У виданні вперше розглядаються місцеві особливості техніко-економічного обгрунтування в усіх чотирьох кліматичних зонах України теплових систем опалення як для приватних будівель, так і для будинків, що стоять окремо, скажімо, в приміській зоні або в сільській місцевості. Сучасні системи опалення у книзі розглянуті як системи зі змінним гідравлічним режимом. Автори проаналізували завдання, які мають виконувати системи автоматики, щоб якнайкраще забезпечити енергозбереження в системах опалення, відстежуючи внутрішні параметри повітря і якнайшвидше регулюючи ті чи інші елементи у системі опалення.
За словами Олега Зайцева, будь-яку сучасну будівлю не можна розглядати без інженерних систем забезпечення мікроклімату, а саме: теплопостачання, опалення, вентиляції, кондиціонування та комунально-побутових систем - водопостачання, водовідведення, електро- та газопостачання. Будівельні конструкції, різноманіття систем вироблення і транспортування енергії, безпосередня робота систем опалення, нерівномірність надходжень і втрат тепла і вологи в самих приміщеннях та їх взаємовплив потребують їх аналізу і уваги до особливостей з погляду комфортності та енергозбереження. У виданні проаналізовано особливості та принцип вибору теплогенерувального обладнання, де береться до уваги не тільки вартість капітальних і експлуатаційних затрат, але й гарантований строк експлуатації. Також розглядаються системи опалення по різних регіонах і на різних видах палива. Як повідомив пан Зайцев, автори виявили, що з економічної точки зору найбільш вигідне використання котлів, які працюють на твердому відновлюваному паливі -- пелетах, деревині, гранульованій траві тощо, тобто на продуктах, де можливе виділення 50-70% метану, що спалюється. І найвигіднішими на сьогодні для індивідуального опалення виявились газогенераторні твердопаливні котли українського виробництва.
Сучасні системи опалення -- це системи з тепловим режимом, що постійно змінюється у процесі експлуатації, що, відповідно, потребує спеціального обладнання для відстежування цих змін і реагування на них. У цих умовах фахівці повинні знати про різноманіття і специфіку застосування сучасної регулювальної арматури для реалізації високотехнологічних і енергоефективних систем опалення. У цьому їм допоможе посібник «Проектування систем водяного опалення».
Conf ATK2010 Zaitsev-wwwДалі Олег Зайцев розповів про те, що ця ж група авторів почала нову роботу. Ідея написання книги виникла у зв'язку з тим, що сьогодні практично ніхто не робить теплових розрахунків котла по певному виду палива. Також змінився склад палива, склад газу, що використовуються у котлах. Крім того, звичні для нас водотрубні конструкції котла витісняються імпортними жаротрубними котлами. З'явились низькотемпературні теплогенруючі установки (конденсатні котли), які працюють з параметрами 35-45 ОС. І ось питання, як вони будуть взаємодіяти з іншими джерелами енергії, як взаємодіятимуть альтернативні джерела енергії – сонячні колектори, теплові насоси з тією ж сучасною регульованою системою опалення, як запроектувати ці системи, який процент заміщення передбачати для сонячних колекторів, теплових насосів, яке резервне джерело тепла і якої потужності встановлювати, на які температурні параметри проектувати альтернативні та традиційні джерела тепла, – будуть розглянуті у новій книзі.

 

Conf ATK2010 GEA-www1З презентацією систем створення внутрішнього мікроклімату від GEA виступив менеджер проектів ТОВ «GEA-Україна» Богдан Семенко. Група компаній GEA -- один зі світових лідерів на ринку обладнання і технологій у галузях опалення, вентиляції, систем кондиціонування повітря та охолодження. Концерн має 57 виробництв у шести європейських країнах. У 2008 році загальний обсяг продажів компанії становив близько 5,2 млрд євро, а штат співробітників у 2009 році налічував понад 20 тис. осіб.
Доповідач детально представив весь спектр обладнання GEA для систем вентиляції та кондиціонування повітря від центральних кондиціонерів до зволожувачів. Окремо пан Семенко проінформував про системи вентиляції і кондиціонування для басейнів, децентралізовані системи кондиціонування для створення комфортних умов, зокрема фенкойли і прецизійні кондиціонери, системи захисту від тютюнового диму, стельові і підлогові конвектори для обігрівання і охолодження повітря, чилери та компресорно-конденсаторні блоки. Крім того, була наведена інформація щодо систем управління обладнанням та фільтрувальних матеріалів і фільтрів, які використовуються в ньому.
Наприкінці доповіді були названі й показані об'єкти, на яких успішно працює обладнання GEA. Це, зокрема, Національний оперний театр в Одесі, фармацевтична фабрика «Дарниця» (Київ), Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод (Київ), Укрексімбанк у Києві та Одесі, завод «Фармак» (Київ), Національний банк України, аеропорт «Бориспіль», київські ТРЦ «Магелан» і «Глобус», офісні центри та житлові будинки тощо.
Доповідач наголосив, що принцип роботи GEA -- це ухвалення системних рішень, постійний контакт із консультантами та окремими субпідрядчиками, системний інжиніринг, чітке розділення відповідальності.

 

Під час конференції академік МАХ, перший віце-президент ВГО «АВОК-Україна», проректор Одеської державної академії холоду (ОДАХ) Олександр Липа вручив дипломи новим членам Всеукраїнської громадської організації «АВОК-Україна» -- Олександру Бондарю та двом одеським компаніям «МПК-Інжиніринг» і «Енергоінвест».
Conf ATK2010 Diplom2-wwwОтже, можна підсумувати, що головним питанням сьогодні в галузі вентиляції та кондиціонування повітря є зростання вимог до енергозбереження. Оскільки на опалення, вентиляцію та кондиціонування витрачається від однієї третини до однієї четвертої всієї енергії, що споживається в країнах Європи та в Україні. Широкі можливості поліпшення параметрів енергозбереження та енергоефективності полягають у використанні нового, технічно досконалішого обладнання, в пошуку нових технічних рішень, які задовольняли б сучасні жорсткі норми експлуатації інженерного устаткування будівель. Насамкінець варто зазначити, що аудиторія дуже жваво реагувала на доповіді, активно задавала запитання і брала участь в обговореннях, а всі доповідачі були нагороджені дружними оплесками.

 

Оксана Левчун