Coolingpost 20/02/2018

F-gas-wПредставники німецької кондиціонерної та холодильної промисловісті застерігають від дефіциту холодоагентів та високих цін. За таких умов європейські виробники обладнання ризикують потрапити в скрутне становище на світових ринках.

На початку лютого в Німеччині на зустрічі з Німецьким агентством з охорони навколишнього середовища (UBA) до групи з семи галузевих об'єднань приєднались «Європейське партнерство з питань енергії та навколишнього середовища» (EPEE) та «Європейська асоціація виробників та постачальників теплових насосів» (EHPA) з метою висловлення своєї стурбованості з приводу стану ринку холодильних агентів на тлі Європейського законодавства про скорочення використання гідрофторвуглеців.

Зустріч було ініційовано трьома галузевими асоціаціями BIV, VDKF та ZVKKW, після скарг з їхнього боку наприкінці минулого року про «масивні» проблеми з постачанням холодоагенту. Це вплинуло не тільки на робочі суміші з високим показником GWP, такі як R404A або R507, але й на дефіцит інших холодильних агентів, таких як R134a.

У спільній заяві, групи закликали зарахувати попередньо заправлене обладнання, вироблене в Європі та експортоване з ЄС, згідно з попередніми допустимими квотами щодо холодоагенту. Асоціації також закликали до більшої ясності стосовно використання легкозаймистих холодоагентів категорії A2L та A3 у світлі чинного законодавства у галузі будівництва та правил безпеки.

Підкреслюючи підтримку всіх зусиль, спрямованих на раціональне зниження світових викидів парникових газів, асоціації також зазначають, що регламент Європейської унії щодо витіснення пофлюорованих газів перешкоджає ринковій структурі і шкодить споживачам холодильних агентів та їх замовникам і ставить суттєві виклики для відповідних галузей.

Спільна заява стверджує, що темпи та масштаби подій останніх місяців виявились непередбаченими і стали великою несподіванкою для багатьох компаній. «Ціни на найбільш популярні холодоагенти за офіційними опитуваннями, замовленими Європейською комісією в період з 1-го по 3-й квартал 2017 року, збільшились у 2-5 разів», підкреслили представники групи. «З огляду на те, що квотні обсяги у 93% від базової лінії 2017 року мають бути в принципі достатніми, згадане зростання цін не було передбачено багатьма компаніями».

Учасники зустрічі зокрема зазначили вплив несподіваного тренду на малі та середні сервісні компанії, що іноді стикаються з вельми серйозними проблемами із закупівлями.

Через включення попередньо заправленого обладнання до Регламенту Європейської унії про виведення з ринку пофлюорованих газів, всі системи на європейському ринку, незалежно від країни виробництва (Європа чи імпорт), повинні бути занесені до системи квотування. Однак група стверджує, що попередньо заправлене обладнання, яке експортується за межі Європи, не зараховується до квоти. За оцінками, це може складати принаймні 5% від поточної квоти.

«Такий стан речей не відповідає меті Регламенту Європейської унії щодо витіснення пофлюорованих газів і навіть може бути контр продуктивним», йдеться у повідомленні. Крім того, асоціації підкреслюють, що європейські виробники, що активно просувають використання нових холодоагентів з низьким показником GWP, опиняються в скрутному становищі через брак робочих сумішей та «надмірних» цін. «Вони програють у світовій конкуренції, в результаті чого інші компанії поза межами Європи, які, швидше за все, використовують холодоагенти з більш високим GWP, захоплюють ринок», стверджують вони.

Асоціації-підписанти заяви: BIV (Федеральна гільдія німецьких холодильних підрядників), BTGA (Федеральна промислова асоціація будівельних послуг), BDH (Федеральна асоціація німецької опалювальної галузі), BWP (Федеральна асоціація виробників та постачальників теплових насосів), EHPA (Європейська асоціація виробників та постачальників теплових насосів), EPEE (Європейське партнерство з питань енергії та навколишнього середовища), FGK (Федеральна асоціація із створення внутрішнього клімату), VDKF (Асоціація німецьких холодильних і кондиціонерних компаній), ZVKKW (Центральна асоціація виробників та постачальників холодильного та кондиціонерного обладнання та теплових насосів).