GlobalF Stor-vrez NT-wwwНаприкінці 2007 року в Оболонському районі Києва на вул. Богатирській ТОВ «СТОР Лтд» реалізувало цікавий проект на території великого розподільчого холодильника Global Fish. Метою проекту було забезпечення технологічного кондиціонування приміщення залу об'ємом 4000 м3 дрібнооптового й роздрібного магазину з реалізації риби й морепродуктів.

Директор підприємства Ігор Капцов і технічний директор Гліб Майко розповіли, як саме реалізовувався проект та які нові підходи вдалось застосувати в технічному кондиціонуванні.

 

Як усе починалося

 

Приблизно два роки тому виникла ідея створення дрібнооптового й роздрібного магазину з реалізації риби і морепродуктів безпосередньо на території розподільчого холодильника Global Fish, щоб забезпечити належну якість рибної продукції. Ідея була надзвичайно перспективна, оскільки поряд розташований великий житловий масив Оболонь. Варто зауважити, що попит на рибну продукцію в цьому магазині сьогодні неабиякий, він дуже популярний серед киян завдяки високій якості товару та об'єктивним цінам.

Завдання забезпечити кондиціонування у торговому залі мало виконати ТОВ «СТОР Лтд», оскільки компанія вже давно займається постачанням, монтажем, налагодженням та сервісом холодильної техніки.
Зазвичай ТОВ бере на себе виконання всього комплексу робіт: отримавши технічне завдання від замовника, компанія здійснює проектування, розрахунок і вибір холодильного обладнання, проводить комплекс монтажних, пуско-налагоджувальних робіт та здає об'єкт замовнику в експлуатацію з повним обсягом супровідної технічної документації.

Головним завданням у цьому проекті було забезпечення кондиціонування у приміщенні торгового залу, максимально використовуючи енергоощадні технології. Оскільки риба зберігається в низькотемпературних вітринах за -18...-20 ОС, то, відповідно, вимагалося підтримування температури повітря в самому залі на рівні +10...+12 ОС.

Специфіка технічного завдання полягала в тому, що в залі постійно перебуває значна кількість людей, а температури мають бути нижчими від звичного комфортного побутового кондиціонування (тобто +18...+22 ОС). Отже, потрібно було підібрати такі повітроохолоджувачі, таку випарну техніку, яка забезпечила б найменшу швидкість повітря і, відповідно, більш комфортні умови для людей, оскільки температура мала бути нижчою від рекомендованих +16 ОС для приміщень з людьми.

 

Технічне вирішення проекту

 

Випарна частина холодильної установки на об'єкті представлена п'ятьма повітроохолоджувачами безпосереднього випаровування серії Ceiling TFG Alfa-Laval з низьким рівнем шумності й невеликою швидкістю потоку повітря. Ці повітроохолоджувачі спеціально призначені для приміщень такого типу. Характерною особливістю цієї серії повітроохолоджувачів є розподіл повітряного струменя. Повітря захоплюється вентиляторами згори (а не знизу, як у решти охолоджувачів повітря), а потім розподіляється на два боки, змінюючи свій напрям на 90О. Завдяки цьому та достатньо великій тепловій поверхні швидкість повітря є невеликою, що і було потрібно.

Сумарна холодопродуктивність установки становить 110 кВт за температури кипіння 0 ОС, а різниця температур – 10 К. У ній використовується холодоагент R22. Ця серія повітроохолоджувачів була застосована «СТОР Лтд» вперше, проте цілком виправдала сподівання: у процесі її експлуатації ніяких зауважень чи нарікань не надходило.

Щоб максимально використати теплову поверхню повітроохолоджувачів, було прийнято рішення встановити на кожен охолоджувач електронні розширювальні вентилі серії AKV15 фірми Danfoss. Ці вентилі працюють, як звичайні соленоїдні, перекриваючи подання рідкого холодоагенту до випарника. Для керування цими вентилями були використані відповідні контролери фірми Danfoss ЕКС-414А1. Це нове сімейство контролерів, які забезпечують регулювання продуктивності вентиля методом широтно-імпульсної модуляції. У ці контролери вбудована мережева плата, що дає змогу без додаткових перероблень використовувати їх у системі моніторингу. В контролерах, крім того, реалізоване адаптивне регулювання впорскування холодоагенту, тобто контролер сам розраховує ступінь відкриття вентиля, щоб випарник весь час працював з мінімально допустимим перегрівом. Завдяки цьому вдалось досягти стійкого перегріву на всмоктувальному колекторі повітроохолоджувача в межах 3,5-4 К. Такий рівень перегріву отримати за умови використання механічних розширювальних вентилів практично неможливо.

Компресорна частина установки також досить цікава й новаторська. У компресорно-конденсаторному агрегаті був використаний новий компресор ZR620KC-FWM Copeland, який вперше був поставлений в Україну. Це горизонтальний напівгерметичний спіральний компресор. На загальному валу електродвигуна розміщено два спіральні блоки зі ступеневим регулюванням продуктивності. Завдяки цьому подвоюється продуктивність компресора, крім того, у разі вимкнення одного спірального блока з'являється можливість 50-відсоткового регулювання продуктивності всього апарата. Механізм вимкнення спірального блока такий самий, як в так званих цифрових компресорах, які дають змогу плавно регулювати продуктивність. Dual Scroll потребує більш складної системи змащування, ніж звичайний. Було встановлено додатковий мастильний насос і давач-реле тиску мастила OPS.

Перевагою таких компресорів є те, що без будь-яких додаткових перероблень дуже легко можна з'єднати два компресори в паралель і створити так званий компресорний тандем, тим самим удвічі збільшивши і без того немалу потужність горизонтального спірального компресора Dual Scroll. І в цьому випадку вже виникне чотири ступені регулювання продуктивності компресора, що є серйозною альтернативою гвинтовим компресорам. Суттєвою відмінністю всіх спіральних компресорів, зокрема Dual Scroll, порівняно з гвинтовими є функціонування за низьких температур конденсації. А це дає можливість суттєво економити електроенергію (особливо в періоди міжсезоння), оскільки у разі зниженні температури, а отже й тиску конденсації, загальна холодопродуктивність конденсатора зростає.

Крім того, компресор обладнаний новим інтелектуальним блоком захисту й діагностики Compressor Alert, який дає змогу контролювати 12 параметрів. Це ексклюзивна розробка, і аналогів цьому блоку поки що немає у жодного виробника компресорів. Завдяки використанню цього блока можна проводити діагностику і виявляти несправності за шістьма параметрами компресора і шістьма параметрами електродвигуна, можна цей блок зв'язати з ПК через роз'єм RS485 за протоколом Modbass. Також цей блок захисту дає можливість аварійного оповіщення, архівації і зберігання аварійної інформації, передання через модем аварійної інформації на мобільний телефон чи інший носій. Завдяки сигналам світлодіодів можна попередньо з'ясувати, яка саме аварія трапилася з компресором. Отже, захист і діагностика компресора є на порядок вищою, ніж у звичайних модулів захисту, – це захист нового покоління.

В установці використаний високоефективний конденсатор преміум-класу Alfa-Laval нової серії Alfa-Blue. Конструкція самого корпуса значно удосконалена, перш за все в плані надійності. Надійнішою є теплообмінна поверхня конденсатора, покращеними характеристиками відрізняється і крильчатка вентилятора.

GlobalF Stor-1 NT-www

Горизонтальний спіральний напівгерметичний компресор DUAL SCROLL COPELAND

 

GlobalF Stor-2 NT-www

Щити управління холодильної установки технологічного кондиціонування торгового залу. Зліва – щит управління повітроохолоджувачами. Справа – щит управління компресорно-ресиверним агрегатом на базі DUAL SCROLL COPELAND та повітряного конденсатора

 

GlobalF Stor-3 NT-www

Компресорно-ресиверний агрегат на базі горизонтального напівгерметичного спірального компресора DUAL SCROLL COPELAND

 

GlobalF Stor-4 NT-www

Компресорно-конденсаторні агрегати на базі спіральних компресорів COPELAND. Вони працюють на низькотемпературні камери зберігання

 

GlobalF Stor-5 NT-www
Вид зі сторони оптово-роздрібного магазину з реалізації риби й морепродуктів

  

Замість висновків

 

На об'єкті компанія «СТОР Лтд» застосувала найсучаснішу техніку відомих брендів: спіральні компресори Dual Scroll, що є реальною альтернативою гвинтовим, електронні вентилі AKV 15 фірми Danfoss з контролерами ЕКС-414А1, найбільш придатний для людей, що перебувають у приміщенні, тип повітроохолоджувача – Ceiling TFG Alfa-Laval, який був спеціально розроблений для робочих приміщень. На щиті управління, який забезпечує роботу всієї системи, були використані найкращі складники відомих фірм. Тобто для досить традиційного технічного завдання технічного кондиціонування «СТОР Лтд» використала найцікавіші новинки як компресорної техніки, так і теплообмінних апаратів, застосовуючи для автоматизації управління і контролю довершені компоненти.

 

Оксана Левчун