dom111

Завдяки співробітництву між студією архітектурного проектування Lipińscy Domy й Інститутом опалення і вентиляції, було створено будівельний проект Lipińscy Dom Pasywny 1.

Основною його метою було адаптувати стандарти пасивних будівель Європейського Союзу до місцевих кліматичних умов. У результаті було споруджено невеликий пасивний будинок, сертифікований як перший будинок від країн Центральної та Східної Європи, що увійшов до міжнародної бази "Проектів спорудження пасивних будинків".

 

 

Розташування та кліматичні умови

 

Студія проектування вирішила спорудити пасивний будинок у новому житловому масиві з односімейними будинками у Солеці біля Вроцлава. На початку будівництва орієнтацію будинку було злегка змінено. Бік будинку з великими площами вікон, що виходить у сад, було спрямовано на південний захід, а не на південь. Цю різницю було враховано при обчисленні витрат енергії, у результаті чого було підтверджено, що всупереч орієнтації параметри будинку досягнуть стандартів пасивного.

 

Архітектурний проект 

 

dom444Це компактний будинок простої форми з двосхилим дахом, що ідеально гармонує з місцевим ландшафтом. Пропорції даху та стін такі ж, як і у традиційному будинку. Єдиний елемент, що збагачує зовнішній вигляд будинку, – це трикутна люкарна на зовнішньому боці будинку через яку світло надходить до ванної кімнати. Також архітектори вирішили прибудувати гараж. Форми вікон розроблено відповідно до енергетичних стандартів.
Максимального ефекту від сонячного опромінювання було досягнуто завдяки відповідному розташуванню вікон на фасаді будинку. Великі вікна на південно-західному боці фасаду будинку не тільки гарантують уловлювання сонячної енергії, але й надають сучасний вигляд архітектурі будинку, яку доповнює сонячний колектор, що встановлено на поверхні даху. Розмір вікон на інших стінах обрано таким чином, щоб гарантувати дотримання стандартів Польщі щодо зовнішнього освітлення, а також мінімізувати втрати тепла.
Цей будинок розрахований на родину з чотирьох осіб, проте у ньому може мешкати і більша кількість людей. Будинок дуже просторий, незважаючи на його відносно невелику площу. Зовнішній бік будинку з великими вікнами, орієнтований на південний захід, робить цю частину будівлі зсередини оптично більшою. Кухня, яка з'єднана з їдальнею, також включає приміщення для компактної опалювальної установки. Кімната достатньо велика для того, щоб вміщати посудомийну машину та невелику комору. Відкриті сходи ведуть до мансарди, яка розділена на дві дитячі кімнати з терасою над гаражем, та просторої спальні з гардеробною кімнатою для батьків і ванної кімнати, що гарно оздоблена та наповнена світлом. А мезонін чудово вписується в інтер'єр.

 

Етапи спорудження

 

Фундамент

На початку будівельних робіт було закладено фундамент. Пасивний будинок не має підвалу, що значно спростило будівництво. Фундамент було ізольовано за допомогою 30-сантиметрового водонепроникного полістиролу (теплопровідність 0,035 Вт/м х К), при цьому було отримано загальне значення величини коефіцієнта теплопередачі
U = 0,11 Вт/м2 х К.

 

Зовнішні стіни

Після закладення фундаменту було змонтовано зовнішні стіни. Завдяки використанню попередньо виготовлених блоків із керамзитобетону це зайняло лише три дні. Попередньо виготовлені стіни з керамзитобетону було ізольовано за допомогою 30-сантиметрового "неопору" (теплопровідність 0,031 Вт/м х К), причому було досягнуто значення коефіцієнта теплопередачі U=0,10 Вт/м2 х К.

 

Дах

Двосхилий дах пасивного будинку, виготовлений з деревини, має традиційну конструкцію. Єдина відмінність полягає у використанні потрійної ізоляційної системи. Її перший елемент – це дахові панелі з полістиролу загальною товщиною 14 см. Другий ізоляційний шар складається із сірого полістиролу, який заповнює простори між балками. Шар полістиролу товщиною 20 см має теплопровідність 0,033 Вт/м х К. Останній шар має товщину 10 см і складається з пластин "неопору", що кріпиться під балками. Використання потрійної ізоляційної системи дозволяє досягти значення коефіцієнта теплопередачі U=0,08 Вт/м2 х К. Це є особливо важливим, оскільки втрати тепла через дах складають значну частку в енергетичному балансі будинку.

 

Вікна

У будинку встановлені пластикові вікна з потрійним заскленням. Їхній коефіцієнт теплопередачі становить 0,6 Вт/м2 х К. Досягнення таких параметрів стало можливим завдяки аргону, що заповнює простір склопакету. Використання потрійного засклення дозволяє зменшити загальний коефіцієнт пропускання сонячної енергії до 0,52. Але завдяки використанню високотехнологічних рам та засклення середнє значення коефіцієнта теплопередачі U всіх вікон складає лише 0,72 Вт/м2 х К. Вхідні двері також виготовлені з пластику. Їхній коефіцієнт теплопередачі U дорівнює 0,8 Вт/м2 х К.

 

Система опалення, вентиляції та ГВП

dom333Пасивний будинок обладнано компактною установкою Vitotres 343, яка здійснює опалення, вентиляцію та гаряче водопостачання будинку. Компактна установка Vitotres 343 являє собою тепловий насос у поєднанні з механічною системою вентиляції і бойлером для приготування гарячої води.
У режимі опалення (номінальна теплова потужність 1,5 кВт) тепловий насос використовує частину тепла відхідного повітря з метою підігрівання припливного повітря та питної води через вбудований рекуператор.
Ефективність вентиляційної системи було підвищено завдяки використанню теплообмінника типу "повітря-грунт", який складається з 100 м пластикових труб, розташованих на глибині 1,5-2 м. Середня кількість припливного повітря вентиляційної системи становить 135 м3/год. Ця кількість повітря дозволяє рівномірно розподіляти тепло і запобігає підвищенню вологості повітря у будинку.

 

 

 

Енергоефективність

 

Втілення комплексного рішення в архітектурі та конструкції пасивного будинку дозволило значно знизити його потреби в енергії. Нижче наведено розрахункові енергетичні характеристики будинку:
- Щорічна потреба в опаленні становить 15 кВт•год/м2. Ідентичний будинок, що споруджений відповідно до будівельних стандартів Польщі, використовує 123 кВт•год/м2 щорічно, тобто у вісім разів більше.
- Максимальне опалювальне навантаження складає 11,2 Вт/м2, що є незначно перевищує стандарти для пасивних будинків. Однак воно є у шість разів нижчим порівняно з опалювальним навантаженням стандартного будинку. Загальне опалювальне навантаження складає 1,52 кВт і може бути повністю покрите за допомогою компактного теплового насоса. Середня об'ємна витрата повітря складає 135 м3/год, що дозволяє досягти рівномірного розподілення тепла у будинку.
- Для забезпечення ГВП щорічна потреба в енергії становить 14 кВт•год/м2, що вдвічі менше, ніж у будинку стандартного типу. Вона майже ідентична щорічній потребі в енергії для опалення. Зменшення опалювального навантаження стало можливим у результаті постачання половини енергії від сонячних колекторів.
- Пасивний будинок також потребує дуже мало первинної енергії, що дорівнює 105 кВт•год/м2 щорічно. Ця кількість енергії є достатньою для опалювання будівлі, приготування гарячої води, освітлення, приготування їжі, а також для роботи електричних приладів. Будинок, споруджений відповідно до діючих стандартів, використовує у чотири рази більше первинної енергії.

 

tabl 

 

Вартість будівництва

 

Розрахункова вартість спорудження пасивного будинку приблизно на 38% вища за вартість зведення будинку відповідно до діючих будівельних нормативів Польщі. Істотна різниця у вартості виникає через нестачу на польському ринку компонентів для спорудження пасивних будинків. Однак очікується, що з розвитком технологій спорудження низькоенергетичних та пасивних будинків їхня вартість буде знижуватися.

 

За матеріалами EHPA